2007/2008 Girl’s Basketball Teams

Managers: Salvino Brewster, Paula Owens, Alicia Jones, Kelvina Winbush, Christen Davis

Varsity Team

Varsity                              Position                  Grade     Number                 

Jessica Legette             Forward        12              44    

Angel Johnson              Forward        10              32

Kyra Chandler             P-Guard        11              31

Synamon Martin          Guard            11              15

Alexis Taylor                Guard/Post   11              23

Samantha Hagler         P-Guard        12              11

Tierra King                  Guard           12              13

Amari Moreland         Guard/Post       9              20

Lauren Garrison          Guard            12              22

Jessica Duncan           Forward         11              12

Krysta Woods           Forward         12              33

Jasmine Smith            Forward         11              24

Charnelle Carney       Guard             11              34

Varsity Schedule

Date            Day           Opponent                Location                   Time

 

Nov. 20             Tues.                    Luella                             Away                           6:00

Nov. 27             Tues.                  Henry Co.                      Away                             6:00

Nov. 30             Fri.                     Eagles Landing               Home                             7:00

Dec. 4               Tues.                 Upson-Lee                    Away                            6:00

Dec. 7                Fri.                     Henry Co.                      Home                            7:00

Dec. 8                Sat.                    Woodland                      Home                            6:00

Dec. 11             Tues.                 Jones Co.                      Home                           6:00

Dec. 14             Fri.                    Westside-Macon          Away                            7:00

Dec. 17              Mon.                  Monticello                      Home                           6:00

Dec. 27              Thurs.                 ELCA Tourney               Away                           TBA

Dec. 28              Fri.                     ELCA Tourney               Away                           TBA

Dec. 29              Sat.                  ELCA Tourney               Away                             TBA

Jan. 4                Fri.                    Dutchtown                    Away                            7:00

Jan. 5                 Sat.                    Woodland                      Away                            6:00

Jan. 8                Tues.                 Northside-WR              Home                          6:00

Jan. 11              Fri.                    Baldwin                         Home                          7:00

Jan. 15              Tues.                 Upson-Lee                    Home                          6:00

Jan. 18               Fri.                     Campbell-Smyrna           Away                          6:00

Jan. 19              Sat.                    Westside-Macon          Home                        6:00

Jan. 22              Tues.                 Jones Co.                      Away                         6:00

Jan. 26               Sat.                    Luella                             Home                          6:00

Jan. 29              Tues.                 Dutchtown                    Home                         6:00

Feb. 1                Fri.                    Northside-WR              Away                         7:00

Feb. 5                Tues.                 Baldwin                         Away                         6:00

Feb. 8–9            Fri.–Sat.            Sub-Region                   TBA                          TBA

Feb. 12-16         Tues.-Sat.         Region Tourney           Home                         TBA

Junior Varsity Team

Arielle Johnson                               10                                      32

Jenny Smith                                    10                                      20

Ashley Angel                                  10                                      10

LaQuita Alexander                         11                                      31

Amber Durden                               10                                      24

Odochi Wami                                 9                                        15

Amirzah McNeil                             9                                        40

Jatequa Evans                                 9                                        11

Dana Fields                                   11                                      22

Elizabeth Slabaugh                         10                                      31

JV Schedule

Date             Day             Opponent               Location               Time

Nov. 20             Tues.                    Luella                                Away                       3:00

Nov. 27             Tues.                    Henry Co.                       Away                         4:15 ( Boys )

Nov. 30             Fri.                       Eagles Landing                Home                         4:00

Dec. 4                Tues.                  Upson-Lee                        Away                        4:15 ( Girls )

Dec. 7                Fri.                       Henry Co.                         Home                      4:00

Dec. 8                Sat.                    Woodland                       Home                          3:00

Dec. 11              Tues.                  Jones Co.                        Home                         4:00 ( Girls )

Dec. 14              Fri.                     Ola                                  Away                         4:00

Jan. 4                 Fri.                     Dutchtown                       Away                         4:00

Jan. 5                 Sat.                    Woodland                       Away                          3:00

Jan. 12               Sat.                    Eagles Landing                Away                          1:00

Jan. 14               Mon.                  Union Grove                    Away                         5:00

Jan. 15               Tues.                  Upson-Lee                      Home                         4:15 ( Girls )

Jan. 19               Sat.                    Ola                                  Home                         3:00

Jan. 22               Tues.                  Jones Co.                        Away                         4:00 ( Boys )

Jan. 26               Sat.                    Luella                              Home                         3:00

Jan. 28               Mon.                  Union Grove                    Home                        5:00

Jan. 29               Tues.                  Dutchtown                       Home                        4:15 ( Boys )

TBA                   TBA                   J.V. Tourney                   TBA                        TBA                 

 

Freshman  Team

Brooke Gladney                             9                                        10

Crystal Stubbs                                9                                        13

Sydney Thomas                              9                                        12

Nadia Baker                                   9                                        24

Ade Popoola                                  9                                        22

Megan Davis                                  9                                        14

Joy Adeniyi                                    9                                        34

Khadija Gadis (JV)                        9                                        23

Chrishelle Robbins                         9                                        30

Freshman Schedule

Date          Day               Opponent               Location            Time

Nov. 20        Tues.                     Luella                                 Away                  12:00

Dec. 1           Sat.                       Union Grove                      Away                  10:00

Dec. 4          Tues.                      Dutchtown                         Away                    6:00

Dec. 7           Fri.                        Rockdale Co.                    Away                    4:30

Dec. 8           Sat.                       Woodland                          Home                 12:00

Jan. 5            Sat.                       Woodland                          Away                 12:00

Jan. 7            Mon.                     Union Grove                      Home                   5:00

Jan. 11          Fri.                        Dutchtown                         Home                   4:00

Jan. 19          Sat.                       Rockdale Co.                    Home                  12:00

Jan. 26          Sat.                       Luella                                Home                  12:00

TBA             TBA                     9TH Grade Tourney           TBA                    TBA